Uygun fiyat ve hızlı teslimat garantisiyle çalışan firmamız Antalya’nın dört bir yanına hizmet vermektedir.

+90 (242) 228 55 59 +90 (531) 792 91 23 bilgi@evinizneisterse.com

Atatürk Bulvarı Öğretmenevleri Mahallesi Öğretmenler Caddesi Süleyman Abay Apt.5B PK:07070 Konyaaltı/Antalya

Salon Dekoru Nasıl Olmalı?

AnasayfaBlogSalon Dekoru Nasıl Olmalı?

Salon Dekoru Nasıl Olmalı?

Çağımızda insanları iş stresinden, günlük yaşamdaki zorluklardan ve diğer sıkıntılardan uzaklaşıp evlerine döndüklerinde vakitlerinin çoğunu geçirdikleri yer hiç kuşkusuz ki salonlardır. İnsanlar aileleriyle vakit geçirmek, televizyon izlemek, kitap, dergi, gazete okumak vb. aktiviteleri yapmak için evlerinin genelde en büyük odası olan salonları tercih ederler. Günlük hayatın stresinin atıldığı bu yerin insanın içini açacak derecede ferah, aydınlık ve sade olmalıdır. Fazla eşya kullanımından ve göz yoracak renklerin kullanılmasından kaçınılmalıdır. Salonun genel olarak özenilmesi gereken ve dikkat edilmesi gereken unsurları parkeler, duvar boyası veya duvar kağıdı, mobilyalar, perdeler, halılar ve aksesuarlardır. Bu unsurların arasındaki ahenk en temel dikkat edilmesi gereken husustur.

Salon Dizaynı Sırasında Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar Nelerdir?

Güzel bir salon dekorasyonu için öncelikle odanın şeklinin tam olarak belirlenmesi gerekir. Belirlenen bu şekle göre mobilya seçiminin yapılması uygun olacaktır. Mobilyaların kendi aralarında ve odanın şekliyle bir simetri içinde olması önem arz etmektedir. Örneğin kare salonlarda koltukların karşılıklı olarak yerleştirilmesi odanın simetrisine uymasının gereğidir. Bir başka örnek olarak da dikdörtgen salonlarda L tipi koltukların seçilmesi yerin işlevselliği açısından daha uygundur. Diğer bir dikkat edilmesi gereken unsur da salonda kullanılan renklerdir. Salonun geneline hakim olan renklerin birbiriyle uyum içinde olması ve soft tonlarda olması ferahlık açısından etkin olması demektir.  Salonlarda kullanılan avizelerin salonun havasına uygun olması; salon küçükse büyük seçilmemesi veya tam tersinin olmaması, parkelerin bütünlük oluşturması; tüm evde aynı olması, perdelerin ışığı geçirebilmesi ve gereğinden fazla uzun olmaması gibi noktalar en dikkat edilmesi gereken özelliklerdendir.

Farklı Salon Tarzı Oluşturabilmek İçin Neler Yapılmalıdır?

İnsanların kendi zevkleriyle döşedikleri evler moda algısı ve seçeneklerin benzer olması nedeniyle birbirine çok yakın olmaya başlamıştır. Bunun sonucu olarak insanların farklı ve marjinal tarzlara yönelmesi kaçınılmaz olmuştur. Farklılık isteyenler için genel olarak kullanılan usul olan simetri usulünün yerine geometrik eşyaların kullanıldığı usulün kullanılması bir seçenektir. Doğal tonlar yerine araya eklenmiş zıt renklerin birbiriyle oluşturduğu kontrast da değişik bir salon için uygundur. Tavanlarda da asma tavan eklenerek bunların üzerine manzara ya da farklı bir tablo gibi baskıların olması da alışıla gelmişin dışındadır. Salonlarda yapay veya gerçek şömine kullanımı, bitkilerin kullanımı, değişik tabloların kullanımı, duvarlarda ışıklandırmanın kullanımı, odanın bir duvarını tamamen aynayla kaplanması, duvarlara niş yaptırılması vb. ekstra faaliyetler yapılması salonların alışılagelmiş havadan kurtulmasını sağlayacaktır.

Minimalist Salon Nedir, Nasıl Oluşturulur?

Farklı salon tarzlarından olan minimalist tarz salonlar, fazla eşya kullanılmadan az ve öz olarak dizayn edilmiş salon demektir. Bu salonlarda renkler de birbirine yakın olarak seçilmiş, genellikle ton sür ton olarak kullanılmıştır. Televizyon ünitelerinin bulunduğu yerdeki dolapların, duvarlardaki eşyaların abartıdan uzak son derece sade olmasına özen gösterilmektedir.

Bir Yorum Bırakın

Open chat