Uygun fiyat ve hızlı teslimat garantisiyle çalışan firmamız Antalya’nın dört bir yanına hizmet vermektedir.

+90 (242) 228 55 59 +90 (531) 792 91 23 bilgi@evinizneisterse.com

Atatürk Bulvarı Öğretmenevleri Mahallesi Öğretmenler Caddesi Süleyman Abay Apt.5B PK:07070 Konyaaltı/Antalya

Salon Dekorasyonunda Hangi Renkler Kullanılmalı?

AnasayfaBlogSalon Dekorasyonunda Hangi Renkler Kullanılmalı?

Salon Dekorasyonunda Hangi Renkler Kullanılmalı?

Salon Dekorasyonunda Renk Kullanımı

Her insanın en büyük arzusu kendini iyi hissettiği bir evin içinde olmaktır. İçinde bulunduğumuz evlerin belki de en çok zaman geçirdiğimiz yeri, bir nevi merkezi ise salondur. Peki, bu içinde en çok zaman geçirdiğimiz yaşam alanımızda kullanılması gereken renkleri nasıl tercih ederiz?

Renklerin Kullanımı ve İnsan psikolojisi nasıl bağlantılıdır?

Renkler eski çağlardan günümüze kadar insanların psikolojilerini ve kendilerini anlatma biçimlerini etkilemiştir. İnsan doğada gördüğü yeşil, sarı gibi renklerle huzur kavramını birleştirmiş, adını koyamadığı zamanlarda denizdeki maviliği alarak maviye denize yaraşır bir anlam yüklemiştir. Kırmızıyı en çok tecrübe ettiği yer savaş alanları, yaralanmalar ve av sürecindeki kan olduğu için bir şekilde hep öfke ve şiddeti artıran bir role bürünmüştür insan için bu renk. Her renk, çoğu insanda aynı ortak hisleri uyandırır. Bu sebeptir ki insan, renkleri kullandığı yerlerde hep bir anlam yaratmak ister.

Renklerin Evde Kullanımı Bizleri Nasıl Yönlendirir?

Tasarım öyle bir alandır ki, insanları düşünmeden harekete geçemeye yönlendirebilir. Evin içinde kullanılan karanlık ve aydınlık dekorasyon, dikkati nereye çekmek istediğinize ya da yaşam alanını nerede oluşturmak istediğinize bağlı olarak ayarlanabilir. Aydınlık, beyaz ile karanlık ise siyah ile özdeşleşmiştir.  Bir evin girişinden sonra kullanılan her aydınlık renk ve ışık bizi kendine doğru çeker. Evin en çok zaman geçirilen ve en dışa dönük odası olan salonda ise bu yüzden renklendirme daha önemlidir.

Salon Dekorasyonunda Hangi Renkler Kullanılmalıdır?

Evlerin salonları, insanların kitap okudukları, televizyon izledikleri, yemek yedikleri ve misafirlerini ağırladıkları aktif bir yaşam merkezidir. Her insanın kendine göre zevkleri olduğu gibi bu zevklerin ortak paydaları da bulunmaktadır. Herhangi bir eve gidip birbirinden çok farklı zevke sahip insanların hepsinin hayran olduğu bir salona denk gelebilirsiniz. Peki, bu salonların göze güzel gelmesini sağlayan etken nedir? Bu sorunun cevabı renklerdir. Özellikle kırık beyaz, yumurta kabuğu gibi renklerin kullanıldığı salonlar göze daha büyük gelmeye meyillidir.  Eğer arzu ettiğinizden küçük bir salonunuz varsa bu tarz renklerin kullanımı olan alanı daha büyük gösterebilir.

Sadelikten yana olan insanlar için yeterli olan bu renkler bazı insanlar için yeterince iddialı olmayabilir. Böyle bir durum ise bu renklerin yanına eklenecek iddialı bir renkle çözümlenebilir. Salonda huzurlu bir alan oluşturmak isteyen insanlar özellikle ahşap ile kullanıldığında mükemmel bir denge oluşturacak yeşil rengine yönelebilirler. Yaratıcı ve biraz daha farklı bir ortam için, koyu mavi ile düzenlenecek dengeli bir renk tasarımı, salonu ve içindeki eşyaları bir anda ortaya çıkarabilir. Tamamen aydınlık eşyalarla dolu ışık alan bir evde ise siyah ve kırmızı gibi iddialı renkler, sıradan bir salonu çok daha farklı bir tarza dönüştürüp, yansıtılmak istenen aktif ortamı yaratabilir.

Bir Yorum Bırakın

Open chat